//////

Miesięczne archiwum: Maj 2011

Książki o świecie fantastycznym

Książki fantasy cieszą się ogromną popularnością od wielu lat. Czytelników pociąga świat, który jest inny, często magiczny, nierzeczywisty. Książki tego typu rozwijają wyobraźnię, potrafią być bardzo wciągające i fascynujące. W Polsce do najpopularniejszych książek fantasy należą dzieła Sapkowskiego. Powstała cała saga losów Wiedźmina, która doczekała się nawet swojej ekranizacji kinowej. Książki fantasy bardzo często trafiają na ekrany kin oraz tworzy się z nich seriale. Do najpopularniejszych ekranizacji należy trylogia Władcy Pierścieni. Do dziś uważana jest za najlepszą ekranizację książek w całej historii kinematografii. Co wyróżnia Władcę Pierścieni, to nie tylko fantastyczny świat, gdzie odbywają się wydarzenia, wymyślone stwory i bohaterowie, ale nawet powstały na potrzeby książek, język. Grono wiernych fanów na całym świecie mają również książki, które odbywają się w bajkowej kranie z szafy, Narnii. Obecnie wielkie sukcesy odnoszą książki Pieśń o Lodzie i Ogniu, na czele z Grą o tron.

Kiepscy

Świat według Kiepskich to najstarszy polski sitcom., czyli serial komediowy z udziałem publiczności. Reżyserem pierwotnie był Okił Khamidov, a obencie jest nim Patrick Yoka. Produkcją zajmuje się firma ATM dla telewizji Polsat. Serial piętnuje wiele wad polskiego społeczeństwa. Wady takie to np. lenistwo, egoizm etc. W serialu aktorzy posługują się prostym humorem i gagami, które są bardzo zabawne. Głównym bohaterem serialu jest Ferdynand Kiepski. Świetnie tą rolę kreuje Andrzej Grabowski. Leniwy, bezrobotny, non stop spożywający piwo Mocny Full Ferdek, zastanawia się jakby tu zarobić, ale w taki sposób żeby się nie narobić. Wątkiem prawie każdego odcinka jest nowy biznes Ferdka. Próbuje on zarobić na wszystkim. Jego pupilem jest Syn Waldek. Lekko głupkowaty  synek zwany też Cycem wykonuje każde polecenie ojca. Żona Ferdka, Halinka jest pielęgniarką. Potępia Ferdynanda za lenistwo i z uporem maniaka próbuje go wysłać do pośredniaka. Jednak Ferdek stanowczo twierdzi, że w tym kraju nie ma pracy dla ludzi z jego wykształceniem. Jego kompanami czasami bywają sąsiedzi Paździoch i Boczek, lecz często popadają oni w spory. Świat wg Kiepskich jest bardzo dobrym sposobem na poprawienie humoru. Bardzo polecam.

Wciąż widoczne zainteresowanie teatrem

Choć głośno mówi się, że Polacy na bakier są z kulturom opery i teatry cieszą się ogromnym powodzeniem. Zwłaszcza te, które zatrudniają najlepszych aktorów i wystawiają najbardziej wyczekiwanie spektakle. Polacy kochają wręcz musicale i teatry muzyczne. Bilety na przedstawiania w Teatrze Muzycznym w Gdyni mimo wysokich cen sprzedają się w mgnieniu oka. Cały nakład biletów jest wyprzedawany na długie miesiące do przodu. Podobnie jest w przypadku Opery. Obecnie w Warszawie wystawiana jest opera Latający Holender. Jednak nie możliwe jest by kupić bilet i wybrać się na przedstawienie. Bilety wyprzedane są w całości aż do czerwca. Coraz więcej znanych aktorów decyduje się na stworzenie własnego teatru. Popularnością cieszą się teatry założone przy Krystynę Jandę, Juliana Kamińskiego czy Michała Żebrowskiego. Polacy chętnie chodzą na sztuki, w których grają prawdziwe gwiazdy polskiej sceny i telewizji. Polacy coraz chętniej zaglądają do teatrów, oper, filharmonii czy operetek. Dzięki temu powstają nowe miejsca, gdzie można być blisko ze sztuką.

Twórcy niezbędni w sztuce

Muzyka wymaga od słuchacza wierności. Mianowicie chodzi tu o bardzo popularne piractwo. Ściąga się utwory zazwyczaj z Internetu, jest to rzecz jasna nielegalne, lecz świadomość, że darmowe-przeważa. Człowiek zajmujący się melodiami jest twórcą, najwyższy czas zdać sobie sprawę, że obowiązkiem jest to docenić. Teraz, aby powstało coś naprawdę wartościowego niezbędny jest sprzęt, lecz on kosztuję, a za co go nabyć, kiedy nie ma zysków ze sprzedaży płyt? Ludzie są egoistyczni, chcą mieć wszystko, nucić w głowie piosenki, ale od siebie nic nie zaoferować. Internet jest pomocą, jednak potrafi zniszczyć mnóstwo wartości. Powszechne pasożytnictwo, coś musi być zjedzone, aby inne żyć mogło. Tak to już jest na tym muzycznym rynku, niektórym się wydaję, że na scenie można dorobić się olbrzymiego majątku, jednak w rzeczywistości jest to walka o przetrwanie, naprawdę należy mieć pomysł na siebie, zwyczajnie się przebić. Ciężkie lecz możliwe do osiągnięcia, może z czasem ludzie docenią ciężką pracę muzyków.